9.8 C
Skopje
сабота, март 2, 2024
Home Македонија

Македонија

Земјотрес во Сопје и во 2014 година

Информација од архивата алфа тв Земјотрес од V-VI степени според европската скала го вознемири Скопје Земјотресот кој синоќа го осетија скопјани бил со јачина од 5-6...

Сеизмолошка обсерваторија: Вакви земјотреси се случуваат на 10 до 15 години

По утринските потреси кои ги вознемирија македонските граѓани од сеизмолошката обсерваторија  велат дека нема простор за паника. Земјотресот е од скопското епицентрално подрачје, случен на...

Приведен дилер од Скопје, МВР објави снимка од лабораторијата за дрога

Кривична пријава против 31-годишниот скопјанец Н.Б. поради неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги. Според информациите од МВР,...

Се одржа „Шопска свадба 2018″ – Невестата на коњ а младоженецот накитен со пари

Во кратовското село Куклица вчера се одржа манифестација „Шопска свадба“. Членови на културно-уметнички друштва од Куманово и Кратово со сценска адаптација ја презентираа традиционалната...

ВИДЕО: Жена си го мие га*от на фонтана во центарот на Куманово

Вчера околу пладне жена си го изми задникот на градската чешма во центарот на Куманово, пред очите на голем број на случајни минувачи. Луѓето кои...

Македонија слави 25 години независност

Република Македонија денеска одбележува 25 години од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. Убедливо мнозинство, над 95...

Се што треба да знаете за утрешниот празник Тодорова Сабота – Тодорица

Тодорова сабота е празник посветен на Светиот Великомаченик Теодор Тирон, кој настрадал во прогоните на христијаните од страна на римскиот цар Максимилијан....

Зар некој може да те замени? 11 години без Тоше Проески!

16 октомври, 2007 година. Веста одекна морничаво и злокобно, оставајќи пустош во срцата ширум Балканот. Нашата најголема ѕвезда згасна. Македонија и Балканот денеска се сеќаваат...

Еден загинат, четворица повредени на патот Гостивар -Кичево

Страшна сообраќајна несреќа попладнево се случи на патот Гостивар-Кичево,  во која според неофицијални информации едно лице го загубило животот а 4 се повредени . Сообраќајната...

Друг пејач причина за разделбата на Ирена и Орце

Фолк пејачката Ирена Спасовска и нејзиниот долгогодишен партнер, новинарот Орце Гелевски се разделија, пишува порталот 7дена.мк. По 13 годишна врска во која невенчано живееја...

Stay connected

0FansLike
6,210FollowersFollow
4,350FollowersFollow
0FollowersFollow

Latest article

Во Македонија, од ХИВ/СИДА починале 123 лица а 451 лице живее со ХИВ/СИДА

123 ЛИЦА ПОЧИНАЛЕ ОД ХИВ/СИДА ВО МАКЕДОНИЈА, 4 ЛИЦА НЕ ДОБИЛЕ ЗДРАВСТВЕНА УСЛУГА ПОРАДИ БОЛЕСТА Во текот на годинава,...

Најпознатиот Македонски јутјубер Марко-GP се збогуваше со фановите

Најуспешниот македонски јутјубер Марко Марковиќ, познат под псевдонимот GP, се збогуваше со фановите.  Како што соопшти тој самиот, време...

Како актерката и пејачка Долорес Поповиќ стана Лео Поповиќ?

Поповиќ во последниов период се соочува со сериозни животни ситуации, откако конечно ја донел одлуката да стане маж, иако во моментов сè...

Инстаграм воведува претплата. Ја превзема ли инстаграм работата на “Only Fans”?

„Инстаграм“ почнува да тестира нова опција која на најпопуларните корисници, односно креаторите на оваа мрежа треба да им...