Веројатно сите знаат колку медот е здрав, но за користа на циметот малкумина знаат. Постојат многу корисни својства на овој зачин – го подобрува тенот, го намалува холестеролот, го забрзува протокот на крв, совршен е за срцето, стомакот, цревата и што е нјважно – тој е најдобриот зачин за топење на мастите во организмот.

Секое утро на празен стомак и навечер пред заминување во кревет напијте се од оваа мешавина од мед и цимет. Ако го користите овој напиток редовно, тежината се намалува дури и кај лицата со поголем вишок на килограми. Исто така, редовната консумација на овој напиток не дозволува наталожување на масти во организмот.

Напитокот за сабеење се подготвува навечер пред спиење.

1. Загрејте 200 мл вода

2. Во шоља ставете ½ лажичка цимет во прав и прелијте го со зовриената вода, оставете го да отстои половина час.

3. Кога водата со циметот ќе се олади, додадете 1 лажица мед.

4. Испијте половина шоља пред спиење, а другата половина оставете ја во фрижидер и испијте ја наредното утро на празен стомак.

Обемот на вашата половина ќе се намали а вие ќе забележите подобри резултати во вашата намера за намалување на килограмите.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here