Сигурно 99% од луѓето би помислиле дека парче лепак што наликува на некој цртан херој е ѓубре. Но на некој начин, луѓето на оваа листа успеале да заработат илјадници евра продавајќи најчудни работи. Погледнете ги најапсурдните трансакции на сите времиња.

1. Јадење пред камера за 8.000 евра

Во Јужна Кореја, луѓето што јадат пред камера имаат милиони прегледи на Јутјуб. Овие „познати“ личности заработуваат по 8.000 евра месечно снимајќи се додека јадат огромни порции разна храна.

2. Стар џемпер за 35.000 евра

Еден пар од Америка, Шон и Рики Мекевој, купиле стар џемпер од продавница за користена облека. Подоцна сфатиле дека џемперот му припаѓал на американскиот фудбалер Винс Ломбарди. Парот го продал џемперот на аукција за неверојатни 35.000 евра.

3. Салата од компири за 45.000 евра

Човекот по име Зек Браун одлучил да ја искористи платформата за донации Kickstarter за да собере пари за да направи салата од компири. Побарал само 8 евра, но на крај завршил со 45.000.

4. Десниот чевел на Џастин Бибер по цена од 50.000 евра

На концерт во Франкфурт, Џастин Бибер фрлил една од неговите патики во публиката. Среќното момче што ја фатило успеало да ја продаде на eBay за 50.000 евра.

5. Принт од Интернет објава за 75.000 евра

Овој принт на којшто пишува „Некогаш уметноста беше нешто што се цени. Денес сè може да биде уметност. Овој пост е уметност.“ бил продаден за 75.000 евра, и тоа само 36 часа по објавата.

6. Парче исушен лепак што наликува на Хомер Симпсон за 200.000 евра

Англичанецот Кристофер Херберт нашол парче исушен лепак што наликува на Хомер Симпсон од „Симпсонови“ (The Simpsons). Го ставил на аукција на eBay и бил многу изненаден од наддавањето за овој смешен предмет. Конечно, лепакот бил продаден за неверојатни 200.000 евра.

7. Пиксели од веб-сајт за 800.000 евра

 

Студентот Алекс Ту сакал да заработи пари, па создал веб-сајт каде што секој пиксел се продавал по цена од околу 1 евро. Минималната нарачка била 100 пиксели и оној што ќе ги купел можел да постави своја реклама. Алекс заработил 800.000 евра за помалку од 6 месеци, а покрај тоа и се прославил.

 

8. Тело како рекламен медиум за 800.000 евра

Џејсон Садлер изминативе 5 години заработувал носејќи маички со имињата на разни брендови и се фотографирал за социјалните мрежи. Првата тура реклами ја наплаќал околу 1 евро, но цената постепено растела. Евентуално, тој вработил и 4-ца други луѓе кои рекламирале на овој начин. Не само што Џејсон заработил 800.000 евра, туку станал и познат по оваа неверојатна идеја.

9. Фотографија од компир за 1 милион евра

Фотографот Кевин Абош лесно заработил милион евра. Во 2010 тој фотографирал компир на црна позадина и ја продал фотографијата на колекционер. Абош исто така фотографира и познати личности како Дастин Хофман со, за него препознатливата, црна позадина. Оваа година тој продал уште една слика, дигитална фотографија од роза, за 1 милион евра во форма на криптовалута.

Извор: brightside

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here