Берт Рејнолдс починал во болница на Флорида . Тој последните години се борел со кревкото здравје , а последен пат бил лекуван од проблеми со срцето.

Тој во 2013 бил на интензивна нега во болницата во Флорида , каде се лекувал од тешка форма на грип , за пред тоа да му биде извршена операција со двоен бајпас на срцето , јавуваат американсктие медиуми .

Рејнолдс во седумдесетите важел за секс симбол и пет години едно подруго бил број 1 актер кој ги полни кино салите. Во 1997 година бил номиниран за Оскар за споредна машка улога во филмот ,,Буги најтс” .

Публиката го памети по улогата во филмот ,,Смоки и бандитот” од 1974 година.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here