Оваа лековита мешавина се подготвува од четвртина лажичка куркума, се додава 1/2 лажичка квалитетно маслиново масло и малку бибер. Овие состојки се мешаат добро, за да се добие хомогена смеса и се зема како додаток на јадења, салати, а може и да се користи самостојно. Доколку го конзумирате самостојно лекот, додадете и малку вода, промешајте и потоа земајте по една мала лажичка два или три пати секој ден. Подобро е да го конзумирате лекот на речиси празен стомак, а не по оброк.

Овој рецепт за здравје е користен од многу луѓе и повратните информации за него се повеќе од одлични. Трите волшебни природни состојки се препорачани и за во зимската сезона, бидејќи држат подалеку од сите видови на вируси и грип.

Комбинацијата меѓу црн бибер и куркума е одлична алатка за отстранување на вишокот килограми и одржување на нормална телесна тежина.

Ова се главните 15 причини заради кои вреди да ја користите куркумата:

– Ја подобрува работата на срцето

– Ги чисти крвните садови

– Ги зајакнува коските и е одлична превенција за остеопороза

– Ги регенерира зглобовите и ги намалува воспаленијата кај артритисот

– Го намалува чувството на подуеност во стомакот

– Одлично се бори против бактериите и габичните инфекции

– Сојузник е во борбата со ракот

– Ја подобрува работата на тироидната жлезда

– Го нормализира менструалниот циклус

– Нуди одлична детоксикација на белите дробови

– Позитивно влијае на кожата и сите кожни заболувања

– Ги елиминира цревните паразити и ја обновува цревната флора

– Ја намалува кашлицата и помага кај бронхитисот

– Помага во намалувањето на килограмите

– Го забрзува метаболизмот и го подобрува варењето

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here