Пробајте некои од овие неверојатни хранливи материи за црниот дроб, и дефинитивно ќе ја почувствувате разликата. Запомнете, само затоа што ги вметнувате овие моќни храни во вашата исхрана, не значи дека може да се заборавите со брза храна и алкохол. Умереноста секогаш е клучна. Одржувањето на избалансирана и здрава исхрана е трикот што навистина ќе му помогне на вашиот црн дроб на долгорочни цели.

Грејпфрут
Слично на лимоните и лимета, грејпфрутот содржи витамин Ц кој е одличен чистач на црниот дроб. Сок од грејпфрут, исто така, може да заштити од некои видови на оштетување на црниот дроб, и ги отстранува канцерогените и токсините од организмот. Грејпфрусите се вкусни како појадок или средна дневна закуска, но овој вкус на цитрус, исто така, може да се додаде во пијалак, салати или сокови.

 

 

 

 

Куркума
Оваа кралица е повеќе од само убава боја. Таа е одлично антиинфламаторно и антиоксидантно соединение. Исто така, помага при чистење на црниот дроб преку зајакнување на ензимите кои помагаат да се ослободат токсините и помага да се зголеми протокот на жолчката. Куркумата може да биде цреша на врвот на речиси секој рецепт и секое јадење. Во форма на прав може лесно да се додаде во слатки, супи, чорби или кое било друго јадење.

 

 

 

Брокула и карфиол
Брокулите и карфиолот содржат глукозинолат, кој помага во производството на ензими во црниот дроб. Тие исто така можат да го заштитат црниот дроб од оштетување и да ги зголемат своите способности за детокс на организмот.   Брокулите и карфиолот се одлично зготвени, печени, парени, мешани во било супа или салата, или може да се јадат свежи.

 

 

 

Авокадо
Авокадото стана популарно овошје со огромно следење во последниве години, но тие дефинитивно ги исполнуваат очекувањата. Авокадата се корисни за црниот дроб преку подобрување на антиоксидантниот ензимски систем, а исто така може да го намали оштетувањето на црниот дроб. Неговата специфична боја и изглед дава слобода за оргомна креативност, може да направите интересен сос или пијалок.

 

 

Боровинки
Боровинките се исклучително моќен антиоксиданс, повеќе за разлика од другите овошја и зеленчук. Тие се омилени на црниот дроб! Истражувањата покажуваат дека овие мали сини пријателчиња можат да ја заштитат и спречат хепаталната фиброза, што е чест резултат на хронична повреда на црниот дроб. Тие исто така содржат антоцијани, полифеноли и флавоноиди кои можат да бидат антивоспалителни агенси и кои штитат од тумори. Боровинките се одлични за додавање интересни бои на кој било пијалак, сок, салата, јогурт. Овие мали момци се восхитувачки рафал во вашата уста каде и да го најдете.

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here