Обилни врнежи од дожд  проследени со грмотевици ја зафатија Тиквешијата од доцна синоќа, а дождот сеуште паѓа. Тиквешани се вознемирени од невремето во најлозарскиот дел на Македонија и поради прекинатата берба на грозјето и страв од негово капење и губење на шеќерноста

Во Македонија денеска ќе има позначителна промена на времето, кога во поголем дел од земјата ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен северен ветер. Локално се можни и поинтензивни процеси во форма на невреме, како и пообилни врнежи од дожд, над 20 литри на метар квадратен.

Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 16 до 28 степени. УВ-индексот ќе изнесува 4.

Во Скопје слично време, со темепратура од 20 до 24 степени.

Во вторник ќе продолжи да дува засилен северен ветер, а во источните делови се уште ќе има услови за локален дожд. Дневната температура во наредните два дена значително ќе се намали.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here