Ракометарите на Вардар попладнево во 18.50 часот ќе слетаа во Скопје. Град Скопје за ракометарите обезбеди чартер лет за кој од буџетот ќе бидат одвоени 39.500 евра.

Како што најави градоначалникот Петре Шилегов на Плоштадот Македонија ќе се организира дочек на ракометарите за што се одвоени 2 милиони денари, а ракометарите од Градот ќе бидат наградени со 6 милиони денари.

За дочекот на ракометарите ќе бидат ангажирани три двокатни автобуси на ЈСП Скопје, еден панорамски и два затворени, со кои ракометарите ќе се возат од аеродромот до плоштад.

На прославата заедно со ракометарите ќе дојдат и коментаторите на „Арена“, кои го пренесуваат натпреварот кој не можеше да се следи на националната МРТВ.

„По историскиот успех на Вардар кој е градски клуб, на сите нас без разлика на верската, политичката и национална припадност, успеавме да обезбедиме чартер лет. Авионот од Келн ќе полета околу 16.30 часот а ќе слета во 18.50 часот. Сакам да порачам на прославата да ги пречекаме ракометарите достоинствено без навредливи скандирања, на национална и друга основа. Вардар е на сите нас. Јас ги повикувам сите граѓани без разлика на верска и национална припадност да дојдат на дочекот на плоштад“, рече Шилегов на седница на Советот на Град Скопје, на која како дополнителна точка на дневниот ред беше ставено одвојување средства од Буџетот на Град Скопје за пречекот на Вардар.

Извор: СДК.МК

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here