Славчо поповски забега со временската прогноза а како што велет коментарите на неговите следбеници на социјалните мрежи стана многу напорен и досаден.

Повеќе од десет години го анализира времето и прави прогнози локално во родната Струга, но откако се случи немилиот настан во Скопје во 2016 година за него дозна цела Македонија и стекна огромна доверба кај народот.

Откако се вработи во 1тв стана мета на потсмев на социјалните мрежи поради неговите обемни објави кои понекогаш изгледаат и малку чудно, што би рекле некои коментари на фејсбук во стилот на Иван исцелител.

Последната негова утка е објавата за снег во Словенија која ја објави вчера

Сликата е од лани, 25 јуни 2018 а еве и видео од истата локација.

Dobro jutro ❄❄iz Kredarice! ? Rok Zalokar Mountain GuideExtreme VitalRazmere v gorah#fjallraven #heliskialbania#rokzalokar #scarpaclimb #suunto #bledlake #bled #igslovenia #Slovenia #nationalpark #julianalps #triglavstory #climbtriglav #Triglav #exploreshare #timetoplay #bovecslovenia #guideslo #bergtagen #freeridebus #scarpaski #verticaladventuresslovenia #heliskislovenia #snow #salomonfreeski @fjallravenofficial

Gepostet von Vertical Adventures Slovenia am Sonntag, 24. Juni 2018

Зошто вакви објави само он си знае, евентуално телевизијата во која работи.

Сепак и покрај тоа што можеби е напорен и понекогаш досаден и со по некоја утка, мора да признаеме дека одлично си ја врши работа околу временската прогноза и внесе нов момент во прогнозирањето на времето.

Еве што предвидува за викендот:

Под влијание на нов изразен влажен воздушен бран за време на викендот и тоа особено во сабота навечер и во текот на ноќта кон недела како и во недела се очекуваат нови ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи од дожд ( локално над 30 л/м2). Секако се очекува и локален развој на нестабилна облачност проследена со обилен пороен дожд, електрични празнења, засилен до силен ветер како и со услови за појава на град, токму поради оваа ситуација граѓаните да бидат ВНИМАТЕЛНИ а поради поинтензивните врнежи можни се и локални поплавувања. Прогноза е превземена од 1тв.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here