По апсењето на Џулиен Асанж, Викиликс реши да се одмазди објавуваќи нова снимка за „лажното“ слетување на Месечината на американските астронаути на 20 јули 1969 година.

На видеото објавено на Јутјуб може да се види екипата од сниматели и монтажери како разговараат, јасно се гледаат рефлекторите во студиото, возилата кои се гласни додека се движат, иако во вакуум простор е невозможно да се слушне каков било звук.

Викиликс објавува деке се е снимено во специјално направено студио во пустината Невада. Основачот на Викиликс, Асанж неодамна е уапсен во Лондон, па веќе се смета дека ова е само прво од низата видеа кои ќе следуваат како негова одмазда.

Дали снимката е автентична или во прашање е уште една теорија на заговор пресудете сами.

Еве го и оргиналното видео од слетувањето на месечината објавено од наса:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here